شهر ریگا پایتخت لاتویا (لتونی)

معرفی کشور جمهوری دموکراتیک لاتویا (لتونی)

جمهوری لتونی (که لاتویا و لِتلَند هم نامیده شده)، کشوری است در شمال اروپا که کشور میانی در بین سه کشور حوزه بالتیک به‌شمار می‌آید.

همانند اکثر دیگر کشورهای اروپایی، نام این کشور نیز در زبان فارسی از نام رایج آن در زبان فرانسوی یعنی Lettonie گرفته شده‌است. در زبان لتونیایی اما این کشور را لاتویا (Latvija) و به انگلیسی نیز آن را لاتویا (Latvia) می‌گویند. در زبان آلمانی به آن لتلاند (Lettland) می‌گویند که این نام نیز به شکل «لتلند» در زبان فارسی شناخته‌شده است.

لتونی توسط روسیه از مشرق، استونی از شمال، لیتوانی از جنوب، بلاروس از جنوبشرقی و دریای بالتیک از مغرب احاطه شده است. پایتخت لتونی ریگا است. جمعیت این کشور دو میلیون و ۲۰۰ هزار نفر و واحد پول آن لاتس است. مساحت این کشور ۶۴٬۵۸۹ مربع است و از کم‌جمعیت‌ترین و کم‌تراکم‌ترین کشورهای اتحادیه اروپا به شمار می‌آید. آب‌وهوای این کشور معتدل و فصلی است.

زبان لتونی از زبان‌های هندواروپایی است و به همراه زبان لیتوانیایی شاخه بالتیک از خانواده زبان‌های هندواروپایی را تشکیل می‌دهد.

۶۲ درصد از مردم این کشور از قوم لتونیایی و حدود ۲۷ درصد روس هستند. حدود ۷۷ درصد از مردم این کشور مسیحی و حدود ۲۳ درصد نیز پیرو دیگر ادیان یا بی‌دین هستند. از میان مسیحیان لتونی تنها ۷ درصد به امور مذهبی پرداخته و به کلیسا می‌روند.

لتونی پیش‌تر با نام جمهوری سوسیالیستی لتونی، یکی از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی بود و در ۲۱ اوت ۱۹۹۱ از شوروی اعلام استقلال کرد.

اینجا میتوانید اطلاعات کافی در خصوص جمهوری لاتویا (یا همان لتونی) بدست آورید

موقعیت جغرافیایی کشور لاتویا

جمهوری دموکراتیک لاتویا

چند نکته در خصوص لاتویا :

 

* وسعت کل کشور لتونی ۶۴,۵۸۹ کیلومتر مربع (تقریبا هم مساحت با استان خوزستان در ایران) و کل جمعیت این کشور در حدود ۲٫۵ میلیون نفر است.

 

* بیشتر مردم این کشور مسیحی هستند. جمعیت این کشور مخلوطی از قوم‌های مختلف اتحاد جماهیر شوروی سابق است و نزدیکی زیادی با کشور لیتوانی دارد. زبان رسمی این کشور لتونیایی است.

 

* از نظر آب و هوایی کشور لتونی از تابستانهای گرم و بخاطر نزدیکی با روسیه از زمستانهای تقریبا سرد و خشکی برخوردار است. بارندگی هم در لاتویا یک امر بسیار معمول است.

 

* تقریبا ۲۸ درصد از مردم لاتویا را روسها تشکیل می دهند و ۶۰ درصد از جمعیت هم خود لاتویایی ها هستند.

 

* لاتویا دارای دو دانشگاه مهم است که هر دوی این دو دانشگاه در شهر ریگا-پایتخت لاتویا- قرار دارند.دانشگاه فنی ریگا و دانشگاه لاتویا.

 

* هاکی روی یخ مهمترین ورزش لاتویایی هاست.مسابقات جهانی این ورزش در سال ۲۰۰۶ میلادی در این کشور برگزار شده بود.

 

* زبان انگلیسی بویژه در بخش های صنعت جهانگردی و تجارت لاتویا به خوبی صحبت می شود.

 

* طبق معاهدات اروپایی قرار بود واحد پول لاتویا به “یورو” تبدیل یابد ولی بخاطر بالا بودن نرخ فعلی تورم در لاتویا به نسبت میزان متوسط سازمان اقتصادی اتحادیه اروپا،دولت این کشور فعلا تاریخ محقق شدن این امر را تا ابتدای سال ۲۰۱۲ میلادی به تعویق انداخته است.

اخذ اقامت کشور لاتویا

هم اکنون با ما تماس بگیرید .

ما برای شما اقامت کشور لاتویا را از طریق ارزان ترین و سریع ترین راهکارها ، اخذ می نماییم.